US Open 2019: Η Bianca Andreescu μπαίνει στον παρθενικό τελικό του Grand Slam με νίκη επί της Belinda Bencic

Μπιάνκα Αντρέεσκου

τένις Γαλλία

Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει την Μπιάνκα Αντρέεσκου στο US Open το βράδυ της Πέμπτης. Η 19χρονη, που έκανε το ντεμπούτο της στην κύρια κλήρωση του τουρνουά, απέχει ένα βήμα από τον τίτλο των Grand Slam, αφού ξεπέρασε την ισορροπία στο δεύτερο σετ για να νικήσει την Belinda Bencic 7-6 (3), 7-5 στο στάδιο Arthur Ashe Το

Οι δύο γυναίκες είχαν παίξει έξι μήνες απίστευτου τένις που χρονολογείται από το Ντουμπάι για τον Μπέντσιτς και το Ιντιαν Γουέλς για τον Αντρέεσκου. Ο σκληροτράχηλος Καναδός χρησιμοποίησε το ισχυρό forehand που μοιάζει με ATP για να πετύχει σε πολλά μεγάλα τουρνουά φέτος. Η Μπέντσιτς εν τω μεταξύ έχει μπει βαθιά σε πολλά τουρνουά μετά τη νίκη της στο Ντουμπάι.

Σε έναν παρθενικό ημιτελικό Slam και για τους δύο παίκτες, ο Bencic διαχειρίστηκε καλά το σερβίς της για να ξεκινήσει το ματς, αλλά ο Andreescu ταίριαξε με το κράτημα. Το σετ παρέμεινε νεκρό ακόμα και μέχρι το τέταρτο παιχνίδι, όταν ο Μπέντσιτς αναγκάστηκε να κάνει ντεουζ και προσπάθησε να κερδίσει το AD δύο φορές, αλλά απέτυχε του break point. Συνέχισε στην πέμπτη, παλεύοντας για κάθε βαθμό εναντίον του Καναδού.

Μπελίντα Μπέντσιτς

πώς να αντιμετωπίσετε γρήγορα τον αγκώνα του τένις

Ο Μπέντσιτς είχε δύο μπρέικ πόντ στο επόμενο παιχνίδι, αλλά τα έχασε ως αναγκαστικό ντεουζ των 19 ετών. Η Αντρέεσκου χρειάστηκε τέσσερις πόντους μ.Χ. πριν μπορέσει να κλειδώσει το κράτημα.

Ο Καναδός έσωσε έξι πόντους μπρέικ σε όλο το σετ, συμπεριλαμβανομένου ενός σετ σε 4-5, αλλά κατάφερε να το πάρει σε ένα τάιμπρεϊκ. Στη συνέχεια πήγε σε ένα σερί 5-0, κερδίζοντας οκτώ πόντους στη σειρά, προτού την ξανακερδίσει ο Μπέντσιτς ρουλεμάν για να κερδίσει τρεις συνεχόμενες.

Παρά τον αγώνα των Ελβετών, ο Αντρέεσκου κέρδισε τον ένατο πόντο για το σετ πόντο που οδήγησε στον 15ο σποτ να πάρει το σετ μετά από μία ώρα και εννέα λεπτά.

Η Αντρέεσκου έκανε πέντε διπλά λάθη στο πρώτο σετ, αλλά τα λάθη δεν πήραν καθόλου από το πόσο καλά χειρίστηκε την Μπέντσιτς και το παιχνίδι της. Χτύπησε 25 νικητές για να αντιμετωπίσει τα 20 λάθη που διέπραξε, δίνοντάς της την αυτοπεποίθηση να συνεχίσει την πορεία της στο δεύτερο σετ.

Αλλά ο Μπέντσιτς απάντησε με διακοπή στο πρώτο παιχνίδι, αλλάζοντας αμέσως την χροιά του αγώνα. Ο 13ος σπόρος εδραίωσε το διάλειμμα με ένα άλλο άνετο κράτημα και ο Αντρέεσκου στη συνέχεια έπρεπε να αποκλείσει το διπλό σπάσιμο για να ανέβει στο σανίδι.

πλευρική ζώνη επικονδυλίτιδας
2019 US Open - Ημέρα 11

Ο Μπέντσιτς σύντομα άνοιξε το προβάδισμα 4-1 και φαινόταν έτοιμος να αποφασίσει. Ο Αντρέεσκου απάντησε παίρνοντας ένα break πίσω στο έκτο, ελπίζοντας να επαναφέρει τον 22χρονο, αλλά ο Bencic είχε τον Καναδό να τρέξει ξανά στο έβδομο.

Οι Ελβετοί υπηρέτησαν για το σετ σε 5-2, αλλά μερικοί λαμπροί νικητές της επιστροφής κράτησαν τον 19χρονο παίκτη. Η κατοχή από το αυξανόμενο Νο 15 του κόσμου την έβαλε να φτάσει στο σκορ. χρειαζόταν ένα ακόμη διάλειμμα για να επαναφέρει την ισοτιμία.

Αυτό ήρθε στο 10ο παιχνίδι καθώς το τέταρτο διπλό σφάλμα του Μπέντσιτς έκανε το 5-5. Οι Ελβετοί έδωσαν στο κοινό ένα σαρκαστικό μπράβο για να της αποσπάσουν την προσοχή κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας της, αλλά ήταν λίγα που μπορούσε να κάνει γι ’αυτό.

ανοιγόμενη πόρτα αυτοκινήτου με μπάλα του τένις

Η 19χρονη διατήρησε την ορμή της και έμεινε συγκεντρωμένη απέναντι στον τρεμάμενο Μπέντσιτς. πήρε προβάδισμα 6-5 και ανάγκασε τους Ελβετούς να υπηρετήσουν για να παραμείνουν στον αγώνα.

Τα λάθη στο backhand στο 12ο παιχνίδι οδήγησαν τον Μπέντσιτς να δώσει στον Αντρέεσκου πόντο αγώνα, αλλά το έσωσε μέσω ενός υπέροχου backhand για να αναγκάσει τον ντεουζ. Μετά από περισσότερα λάθη από τους Ελβετούς, το τρίτο σημείο αγώνα ήταν η γοητεία που χάρισε στην Καναδή τη μεγαλύτερη νίκη της ζωής της μετά από δύο ώρες και 12 λεπτά.

Δημοφιλή Θέματα

Η Σάνια Μίρζα πιστεύει ότι ο Ρότζερ Φέντερερ είναι ο μεγαλύτερος παίκτης όλων των εποχών, επειδή το επίπεδο ταλέντου του είναι υψηλότερο από αυτό κανενός.

Εδώ είναι όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τους δύο αγώνες την πρώτη ημέρα των τελικών του WTA 2018.

Είτε παίζετε βόλεϊ στο σχολείο, σε ένα κέντρο κοινότητας ή στην παραλία, προσπαθήστε να γίνετε ο καλύτερος παίκτης που μπορείτε να είστε. Η ανάπτυξη από έναν μέσο παίκτη σε έναν καλό παίκτη απαιτεί υπομονή, αφοσίωση και εστίαση στη βελτίωση ...

Εξαρτήματα: (16) Anastasia Pavlyuchenkova εναντίον Ana Bogdan