BNP Paribas Open: Η Μαρκέτα Βοντρούσοβα παίζει τένις υψηλού βαθμού για να καταρρίψει την Τζέλενα Οσταπένκο σε τρία σετ

Η Μαρκέτα Βοντρούσοβα τα έδωσε όλα για να βγάλει την Τζέλενα Οσταπένκο στο BNP Paribas Open

Η Jelena Ostapenko είχε μια σοβαρή πρόκληση και δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την αντίθεση στο BNP Paribas Open την Κυριακή.

πού μπορώ να δω το τσι

Η Μαρκέτα Βοντρούσοβα έδωσε τον καλύτερό της εαυτό στο γήπεδο με την 22η σπορά να κερδίζει σε τρία σετ 4-6, 6-3, 6-4 στο Four Stadium στο τένις Κήπος του Indian Wells. Κέρδισε έναν ακόμη αγώνα γύρου των 16 για τον έφηβο που έφτασε σε αυτό το σημείο πριν από ένα χρόνο.

Κανένας δεν είχε συναντηθεί πριν κάνει τον αγώνα του τρίτου γύρου κλειδί για τη Λετονία για να αυξήσει τον προσωπικό της εαυτό στην έρημο.

Πέρυσι έφτασε στον τρίτο γύρο, αλλά με τον Τσέχο να στέκεται εμπόδιο και να τερματίζει στους 16 της για τον προηγούμενο χρόνο, θα ήταν ένας αγώνας από τον πρώτο βαθμό.

Και οι δύο δεν έχουν ακόμη ρίξει ένα σετ και η Βοντρούσοβα είχε περισσότερο χρόνο στο γήπεδο από τον 22ο σπόρο, αλλά με μια ισχυρή νίκη κόντρα στον Σουάι Ζανγκ έβαλε σοβαρό στόχο στην πλάτη του 19χρονου.

Ο Οσταπένκο έτρεξε με τα τρία πρώτα παιχνίδια να κρατούν τη Βοντρούσοβα σε μόλις δύο βαθμούς. Το να πάρει το διπλό ήταν δύσκολο έργο παρά τις ευκαιρίες με τον Τσέχο να κάνει διπλά λάθη νωρίς.

Έκανε αναγκαστική συμμετοχή που διήρκεσε έξι διαλείμματα, όπου δεν κατάφερε να συγκρατήσει το σημείο AD τρεις φορές πριν από την πέμπτη απόπειρα break point η 21χρονη Λετονός.

Ακριβώς όταν φάνηκε ότι είχε τα πάντα υπό έλεγχο, η Βοντρούσοβα κέρδισε την εκδίκησή της στο πέμπτο με ένα κλείσιμο.

Βρήκε ένα αυλάκι για να πάρει το επόμενο σερβίρισμα για να αγαπήσει πριν ο Οσταπένκο ξαναβρεί το σημάδι. Αντάλλαξε υπηρεσίες για να κρατήσει ένα χάσμα δύο παιχνιδιών στη Βοντρούσοβα πριν βρεθεί ξανά σπασμένη.

μπάλα του τένις diy

Το παρέδωσε αμέσως με τον Τσέχο να χάνει τον έλεγχο του σκορ. Δύο πόντους AD γλίστρησαν από τα δάχτυλά της πριν ο Λετονός πάρει το σετ έναρξης σε 42 λεπτά.

Το δεύτερο σετ είδε τους δύο να παίζουν ένα πιο ανταγωνιστικό ποσό τένις δίνοντας ο ένας στον άλλον όπου ο διακομιστής έπρεπε να κερδίσει το παιχνίδι.

Ένα διάλειμμα για τη Βοντρούσοβα απογοήτευσε την Οστάπενκο που κάλεσε τον προπονητή Γκλεν Σάαπ, ο οποίος δεν της έδωσε την ακριβή συμβουλή για να αντιμετωπίσει τον αντίπαλό της, αλλά προσπάθησε να την κρατήσει συγκεντρωμένη.

Κατάφερε να κάνει πίσω και να πάρει το προβάδισμα μετά από πέντε με τη Βοντρούσοβα να καλεί τον προπονητή της που της είπε να χτυπήσει τη μπάλα διαφορετικά στη ρακέτα.

Ισοπέδωσε το σκορ στα τρία, πριν προσπαθήσει να πάρει το διάλειμμα στο χέρι, αλλά αρνήθηκε από τον 21χρονο. Πήγαν να κάνουν ντεκόρ που περιελάμβανε μόλις δύο διαλείμματα πριν η Βοντρούσοβα φτάσει στο τέταρτο διάλειμμα της αναμέτρησης.

Η δυναμική παρέμεινε στον Τσέχο έφηβο που διατηρήθηκε στο όγδοο πριν από το διάλειμμα του Οσταπένκο της έδωσε τη νίκη με 6-3 για να οδηγήσει τον αγώνα σε καθοριστικό μετά από 35 λεπτά.

Η Βοντρούσοβα υπηρέτησε εννέα από τους 11 με 61 τοις εκατό επιτυχία από την πρώτη που έκανε έναν αριθμό στη Λετονία που υπέφερε πολύ σε επιστροφές.

σερβίς ρακέτας

Με μια σοβαρή βελτίωση που χρειάστηκε στο τρίτο, η Λετονία έπρεπε να εμβαθύνει και να αλλάξει ρυθμό, αλλά η 19χρονη είχε ακόμα το κράτημα της στην επιθετική πλευρά.

Συνέχισε να προκαλεί τον Οστάπενκο ο οποίος πάλεψε για να κρατήσει το σερβίς, αλλά ένα διάλειμμα στο τρίτο την βοήθησε να βγει μπροστά ελπίζοντας ότι θα επηρεάσει τον Τσέχο.

πιστοποίηση τένις

Αυτό δεν την οδήγησε να καλέσει τον Schaap, ο οποίος της είπε να χάσει τις αρνητικές απογοητεύσεις και να αυξήσει την ένταση για να κερδίσει τη στιγμή να υπαγορεύσει.

Έκανε πίσω στο τέταρτο, αλλά δεν μπορούσε να βασιστεί σε αυτό καθώς οι παίκτες επέστρεψαν για να σερβίρουν.

Ο Οσταπένκο βρήκε την ευκαιρία που της έδωσε ένα διάλειμμα στο έβδομο κερδίζοντας πίσω το προβάδισμα. Το κράτημα διαλύθηκε καθώς έδωσε πόντους στη Βοντρούσοβα που το κέρδισε με διπλό σπάσιμο για να διατηρήσει το επίπεδο του σκορ στο τετ α τετ.

Με το ματς να πλησιάζει στο τέλος του, η Βοντρούσοβα πίεσε τον εαυτό της να κερδίσει το πάνω χέρι και να πιέσει τον Λετονό που κάθισε στα όρια της ήττας.

Με το σερβίς στο ένατο, έμεινε πίσω, αλλά ανάρρωσε στα 30-όλα με νικητή τη γραμμή οδήγησης. Ένα λάθος έδωσε στον Τσέχο πόντο αγώνα που σφράγισε τη συμφωνία σε μια μεγάλη επιστροφή από τον Οσταπένκο που έληξε δύο ώρες και δύο λεπτά παιχνιδιού.

Clearταν ξεκάθαρο ότι η πρόκληση από τη Βοντρούσοβα ήταν πάρα πολύ για να παραμείνει ένας δυνατός αντίπαλος διαπιστώνοντας ότι η επιστροφή της μπάλας σε αυτήν αποδείχθηκε πιο δύσκολη.

Με μια άλλη ήττα στον τρίτο γύρο στα βιβλία, η νεαρή αντίπαλός της θα προσπαθούσε να ξεπεράσει τον περσινό γύρο των 16, πηγαίνοντας απέναντι στη δεύτερη νικήτρια Σιμόνα Χάλεπ την Τρίτη.

Δημοφιλή Θέματα

Στην τελευταία του στήλη για το El Pais, ο Toni Nadal ζύγισε την ήττα του Roger Federer από τον Hubert Hurkacz στα προημιτελικά του Wimbledon και το μέλλον των Ελβετών.

Κακός καιρός, τραυματισμοί και τώρα ιγκουάνα ... ένας απρόσμενος επισκέπτης σταμάτησε τη νίκη του Jiri Vesely στο Miami Open επί του βετεράνου Tommy Haas.

Στοιχείο: (18) Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ vs Φερνάντο Βερντάσκο

Ο Ενρίκε Ερνάντες παρέδωσε με μεγάλο τρόπο στους Λος Άντζελες Ντότζερς κόντρα στους Σικάγο Καμπς.

Οι Λέικερς και Κλίπερς ανοίγουν τη σεζόν ΝΒΑ 2019-20 με μάχη για το Λος Άντζελες. Δείτε πώς μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι ζωντανά στο διαδίκτυο χωρίς καλώδιο.

Πώς να φτιάξετε παιχνίδια για ένα καβούρι ερημιτών. Τα καβούρια ερημιτών είναι κοινωνικά πλάσματα που λατρεύουν να παίζουν. Ο βιότοπός τους πρέπει να είναι γεμάτος με διακόσμηση που τους ενθαρρύνει να μετακινούνται. Απολαμβάνουν την αναρρίχηση, την απόκρυψη και το σκάψιμο. Το καβούρι σας θα ευδοκιμήσει όταν σας δοθεί ...