Ο Ρότζερ Φέντερερ σταματά την πορεία του voβο Κάρλοβιτς για να φτάσει στον τελικό του Γκέρι Βέμπερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ επιχειρεί ένα forehand στη νίκη του επί του voβο Κάρλοβιτς στον ημιτελικό

Ο Ρότζερ Φέντερερ έδειξε σε αριστοκρατική φόρμα στη νίκη του με 7-6 (3), 7-6 (4) επί του voβο Κάρλοβιτς στον ημιτελικό του Gerry Weber Open.

Ο Κάρλοβιτς, ο οποίος πέτυχε ρεκόρ 45 άσους στον προηγούμενο αγώνα του με τον Τόμας Μπέρντιχ την Παρασκευή, βρήκε τον ρυθμό του νωρίς στο ματς. Ο Κροάτης έχασε μόλις πέντε πόντους από το σερβίς του στο εναρκτήριο σετ που πήγε σε τάι μπρέικ. Ο Φέντερερ, αν και δεν ήταν σαστισμένος καθώς περίμενε να αντιμετωπίσει οποιοδήποτε λάθος από τον 36χρονο.

ο καλύτερος αγκώνας του τένις

Μια συναρπαστική επιστροφή στην άσκηση άσκησε τεράστια πίεση στον Κάρλοβιτς, πριν κάνει διπλό σφάλμα στο στημένο σημείο για να δώσει στον Φέντερερ το προβάδισμα ενός σετ.

Δεν υπήρξαν διακοπή σερβίς στο δεύτερο σετ, καθώς επίσης οδήγησε σε τάι μπρέικ.

Ο Φέντερερ έμεινε υπομονετικός στο μπρέικ κερδίζοντας δύο πόντους στο σερβίς του Κάρλοβιτς, προτού σφραγίσει τη νίκη με ένα μπάκεντ βολέ.

Καταλήγει σε ένα πλάνο εδώ ή εκεί, είπε Φέντερερ. Υποθέτω ότι το άξιζα γιατί έμεινα ήρεμος. Wasταν ένας σκληρός αγώνας, το ήξερα ότι μπήκα. Δυσκολευόμουν να διαβάσω το σερβίς του στο πρώτο σετ, αλλά το χειρίστηκα καλύτερα στο δεύτερο σετ.

Είναι απλώς ένα κομμάτι άγχους: σωματικά, είναι σαν εύκολο. ψυχικά, τραχύς.

κανόνες για το ράκετ

Ο Φέντερερ θα αντιμετωπίσει τον Αντρέα Σεπί στον τελικό της Κυριακής. Ο αντίπαλος της Seppi, Kei Nishikori αποσύρθηκε από τον ημιτελικό λόγω τραυματισμού στη γάμπα.

Το πλήγωσα χθες κατά τη διάρκεια του αγώνα [εναντίον του Jerzy Janowicz της Πολωνίας] και αγωνίστηκα, αλλά ένιωσα λίγο πόνο σήμερα, είπε ο Nishikori. Με έναν τραυματισμό δεν είναι ποτέ εύκολο να κερδίσεις και δεν ήθελα να πάρω μεγάλο ρίσκο για το Wimbledon.

Η Seppi κέρδισε μόνο τον Φέντερερ σε 12 αγώνες.

Δημοφιλή Θέματα

Ο Τσίβας αναμετρείται με τον Άτλαντα στο Copa GNP por Mexico το βράδυ του Σαββάτου. Δείτε πώς μπορείτε να παρακολουθήσετε μια ζωντανή ροή του αγώνα εάν ζείτε στις ΗΠΑ.

Πώς να απαλλαγείτε από μια ψώρα. Μια μεγάλη, άσχημη ψώρα μπορεί να καταστρέψει μια μεγάλη βραδινή έξοδο, να δυσκολευτεί να φορέσει φούστες ή σορτς και φαίνεται απλώς αντιαισθητική. Ο πιο αξιόπιστος τρόπος για να απαλλαγείτε από μια κηλίδα είναι να ντύσετε σωστά την πληγή, ώστε να επουλωθεί γρήγορα. Μπορείς...

Ο εννιά φορές πρωταθλητής της Ρώμης, Ραφαέλ Ναδάλ, νίκησε τον Ντένις Σαπόβαλοφ με 3-6, 6-4, 7-6 (7-3) στον ιταλικό ανοιχτό γύρο των 16 την Πέμπτη.

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου της πριν από την έναρξη του Italian Open 2021, η Serena Williams αποκάλυψε ότι σκέφτεται να χάσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο λόγω των ταξιδιωτικών περιορισμών που ισχύουν στο