Λουξεμβούργο Open: Μπέντσιτς, Μπουσάρ κερδίζουν την κύρια ισοπαλία στα ίσια σετ

2018 Ανοιχτό Λουξεμβούργο

Η Eugenie Bouchard και η Belinda Bencic άνοιξαν το δρόμο τους στην κύρια κλήρωση του BGL BNP Paribas Luxembourg Open Monday. Οι Ελβετοί και οι Καναδοί κέρδισαν τους τελευταίους αγώνες πρόκρισης για να συμμετάσχουν στο τελευταίο τουρνουά WTA της σεζόν 2018 στο CK Sportcenter Kockelscheuer. Και οι δύο κέρδισαν σε συνεχόμενα σετ με έναρξη 6-2, 6-3 πριν κερδίσουν το δεύτερο 7-5 αντίστοιχα.

Η Μπέντσιτς έπαιξε το δεύτερο ματς με τη Βαρβάρα Λεπτσένκο κερδίζοντας προβάδισμα τριών παιχνιδιών πριν ο Αμερικανός είχε την ευκαιρία να απαντήσει. Κέρδισε ένα break πίσω στο πέμπτο πριν ισοπεδώσει το σκορ στα τρία όλα. Ο 21χρονος κέρδισε ένα buffer δύο παιχνιδιών με ένα ακόμη break πριν σερβίρει το σετ σε 40 λεπτά. Το δεύτερο σετ ήταν περισσότερο μια πρόκληση καθώς ο Λεπτσένκο έπαιζε επίσης για μια ευκαιρία να τελειώσει δυνατά τη σεζόν.

πώς να παρακολουθήσετε το παιχνίδι των κορακιών

Μπήκε σε διάλειμμα σερβίς με τον Μπέντσιτς να ξεκινά το σετ με δύο ίσους πόντους. Ο Λεπτσένκο κράτησε το τρίτο προτού κάνει τέσσερις συνεχόμενες διακοπές. Ο Μπέντσιτς ισοπέδωσε τα τέσσερα στο όγδοο, υποδεικνύοντας ότι το σετ θα ήταν μια σφιχτή κούρσα μέχρι τον τερματισμό. Διατήρησαν το σέρβις στις δύο επόμενες αποφάσεις πριν η Μπέντσιτς κερδίσει τρία μπρέικ πόντους που σχεδόν της έφυγαν. Ο Αμερικανός έσωσε όλους εκτός από έναν για να ξεφύγει από τον έλεγχο και πρέπει να παίξει κόντρα στο σερβίς του Ελβετού παίκτη.

Ο Μπέντσιτς το έβαλε με δύο πόντους αγώνα που δεν τα κατάφερε επιτρέποντας στον Λεπτσένκο να αναγκάσει τον ντεουζ για τρίτη φορά στο σετ. Κατέβηκε ως το πιο δύσκολο παιχνίδι του αγώνα με τον Λεπτσένκο να έχει μία ευκαιρία να αναγκάσει ένα τάι μπρέικ, αλλά διέπραξε λάθος. Η Bencic έκανε τον τέταρτο αριθμό πόντων αγώνα για να κερδίσει μια θέση στην κύρια ισοπαλία μετά από 1 ώρα και 36 λεπτά.

Η Μπουσάρ δεν αντιμετώπισε ποτέ τη Γαλλίδα Τζέσικα Πονσέ πριν κάνει μια καλή ευκαιρία να μπορέσει να μπει στο τελευταίο τουρνουά της χρονιάς. Παραδόθηκε νωρίς με ένα διάλειμμα από τον Ponchet, πριν κάνει ένα μικρό προβάδισμα για τον εαυτό της.

Η Ponchet έβαλε ένα σερβίρισμα για να αγαπήσει στο τρίτο πριν ρίξει το γάντι στο Bouchard. Οι παίκτες έπαιξαν έναν αγώνα λαιμού και αυχένα όπου ακολούθησε ένας μακρύς αγώνας στο deuce. Οι δυο τους έπαιξαν οκτώ μεγάλα διαλείμματα με την Μπουσάρ να χρειάζεται έναν πέμπτο πόντο μ.Χ. για να διατηρήσει το προβάδισμά της σε δύο παιχνίδια.

Προκριματικά Ανοικτού Λουξεμβούργου 2018

Με τόση προσπάθεια, η 24χρονη έβαλε το πεντάλ και πέταξε μακριά με το σετ στο επόμενο παιχνίδι σέρβις. Το σερί νικών τριών αγώνων τερμάτισε το πρώτο σετ σε 43 λεπτά με τον Καναδό να σερβίρει 68 τοις εκατό σημειώνοντας περισσότερα από τα δύο τρίτα των πόντων σε αυτό, ενώ το δεύτερο σερβίς να μην ξεφεύγει.

Δεν τα κατάφερε ποτέ και για τους δύο, καθώς ο Πονσέ και ο Μπουσάρ αντάλλαξαν νίκες στο σερβίς τους πριν από τη αλλαγή του ελέγχου στον Γάλλο σταρ. Κέρδισε το πρώτο της διάλειμμα στο Bouchard στο έκτο προτού δεχτεί πίσω για να κρατήσει ένα παιχνίδι σε κοντινή απόσταση.

Η Καναδή ισοφάρισε το σκορ στα τέσσερα, πριν χρειαστεί να εξασφαλίσει τον τρόπο για να κερδίσει ακόμα το σετ σερβίς. Κατάφερε να εδραιώσει το κράτημα με ένα break στο 11ο νικητήριο δύο πόντους για να προετοιμαστεί για τον αγώνα. Με άφθονη εστίαση, η Μπουσάρ άνοιξε το δρόμο για να ταιριάξει στο 40-30 για να κερδίσει τον προκριματικό της στα 94 λεπτά.

Με ένα σύντομο τουρνουά μπροστά τους, ο Bencic και ο Bouchard θα είχαν την τελευταία τους ευκαιρία να δημιουργήσουν μια πιθανή ανατροπή τη σεζόν του 2019 για να ανταποκριθούν ως δύο κορυφαίοι 10 ανταγωνιστικοί αθλητές.

Δημοφιλή Θέματα

Το να ξαναζήσει τον 3ο τίτλο του Nadal τρέχει στο Indian Wells.

Πώς να αποκτήσετε όπλα Veiny. Είναι ένα σημάδι κομμένου σώματος. Bodybuilders, επαγγελματίες παλαιστές, και άλλοι αθλητές που φαίνεται να έχουν φουσκωμένες φλέβες. Το ευκολότερο μέρος για να φτιάξετε τις φλέβες σας και να γίνουν πιο ορατές είναι στα αντιβράχια σας, ...

Ο Ντόμινικ Θιέμ εξέπληξε πολλούς θαυμαστές με την απόφασή του να αποχωρήσει από το Masters του Μόντε Κάρλο - το πρώτο μεγάλο αγώνισμα του claycourt του 2021.

Πώς να φτιάξετε ένα κουτί αισθητηρίων. Ένα αισθητήριο κουτί (που ονομάζεται επίσης μπανιέρα αισθητήρα, δοχείο και κάδος https://littlebinsforlittlehands.com/all-about-sensory-bins-5-things-need-know/) είναι ένα δοχείο αποθήκευσης που αποθηκεύεται και γεμίζει με υλικά ότι...