πινγκ πονγκ για ένα άτομο

Σε αυτό το άρθρο, πρόκειται να εμβαθύνουμε στο θέμα των tiebreakers.

Από τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν μέχρι τα διαφορετικά είδη διακοπτών και πώς να τους προσεγγίσουμε - τα καλύπτουμε όλα.

Πώς λειτουργούν οι Tiebreaks στο τένις;

Το tiebreak είναι ένα από τα λίγα στοιχεία ενός αγώνα τένις που μπορεί να ποικίλλει από τα τουρνουά και τα πρωταθλήματα. Αυτό το γεγονός προκαλεί συχνά σύγχυση μεταξύ παικτών που είναι νέοι στο παιχνίδι, οπότε είναι σημαντικό να μάθετε πώς να παίζετε tiebreakers πριν λάβετε μέρος στον πρώτο σας αγώνα.

Για να καταλάβουμε πώς προκύπτει μια κατάσταση tiebreak κατά τη διάρκεια ενός αγώνα, πρέπει να ανανεωθούμε με το πώς το βασικό σύστημα βαθμολόγησης τένις έργα.

Κάθε πόντος που κερδίζεται κατά τη διάρκεια ενός αγώνα τένις έχει μοναδική αξία. Κατά τη διάρκεια ενός παιχνιδιού, ένας παίκτης θα προχωρήσει από δεκαπέντε σε 30 και 40, καθώς κερδίζουν πόντους. Το σκορ 0 αναφέρεται ως αγάπη στο τένις οπότε το σκορ 30-0 θα εκφραστεί ως 30-love.

Μόλις στους 40 πόντους, ένας παίκτης μπορεί να κερδίσει το παιχνίδι αρκεί να έχει δύο πόντους. Για παράδειγμα, εάν το σκορ είναι 40-30 ο παίκτης με σκορ 40 μπορεί να εξασφαλίσει το παιχνίδι αν κερδίσει τον επόμενο βαθμό. Ωστόσο, εάν το σκορ φτάσει τα 40-40, αναφέρεται ως deuce στο τένις, τότε κάθε παίκτης πρέπει να εξασφαλίσει δύο πόντους στη σειρά για να κερδίσει το παιχνίδι.

Ένα σετ κερδίζεται μόλις ένας παίκτης κερδίσει 6 παιχνίδια, με σαφές περιθώριο δύο παιχνιδιών. Ως αποτέλεσμα, ένα σετ δεν μπορεί να κερδίσει 6-5. Εάν προκύψει μια κατάσταση 6-5, το σετ μπορεί να κερδίσει 7-5 από τον παίκτη που προηγείται.

Εάν το σετ φτάσει το σκορ 6-6, παίζεται συνήθως ένα tiebreak για να καθοριστεί ο νικητής του σετ. Θα εξετάσουμε περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πώς αναπτύσσονται τα tiebreaks αργότερα.

Τι είναι ένα σύνολο πλεονεκτημάτων;

Πριν από την εισαγωγή του tiebreaks στη δεκαετία του 1970 από τον πρώην αξιωματούχο του τένις James Van Alen, κάθε επαγγελματικό σετ ήταν ένα «σύνολο πλεονεκτημάτων». Αυτό σημαίνει ότι όταν το σκορ έφτασε στο 6-6, το σετ θα συνεχιζόταν κανονικά, με τους δύο παίκτες να κάνουν στροφές σε παιχνίδια.

Το σετ «πλεονεκτήματος» θα τελειώσει όταν ένας παίκτης καταγράφει ένα πλεονέκτημα δύο παιχνιδιών. Για παράδειγμα, το σετ θα μπορούσε να τελειώσει με σκορ 12-10 ή ακόμα και 23-21.

Οι Tiebreaks εισήχθησαν κυρίως για να αποφευχθούν εξαιρετικά μεγάλοι αγώνες. Όπως εξηγήθηκε παραπάνω, τα «σύνολα πλεονεκτημάτων» ενδέχεται να απαιτούν πολύ χρόνο για να ολοκληρωθούν. Ένα από τα πιο αξιοσημείωτα «σύνολα πλεονεκτημάτων» στην ιστορία ήταν το τελικό σετ 70-68 του John Isner και του Nicolas Mahut κατά τη διάρκεια του Wimbledon 2010.

Ίσως έχετε παρατηρήσει ότι το παραπάνω παράδειγμα συνέβη πολλά χρόνια μετά την εισαγωγή των tiebreaks, οπότε γιατί συμβαίνει αυτό;

Πώς διαχειρίζεται κάθε Grand Slam Tiebreaks;

Τα τουρνουά Grand Slam, παραδοσιακά, έπαιξαν όλα τα τελικά σετ χωρίς τη χρήση του tiebreak. Θα χρησιμοποιούσαν «σύνολα πλεονεκτημάτων», όπως το περίφημο παράδειγμα Isner εναντίον Mahut.

Από το 2019, αυτός ο κανόνας ισχύει τώρα μόνο στο Γαλλικό Όπεν. Όλα τα άλλα Grand Slams επιβάλλουν τέρμα στο τελικό τους σετ, για να αποτρέψουν πολλούς μεγάλους αγώνες.

• Στο Wimbledon, ένα tiebreak παίζεται μόλις το σκορ του τελικού σετ φτάσει στο 12-12.
  • Στο Αυστραλιανό Όπεν, παίζεται μια μπέιζμπολ «πρώτου έως 10» μόλις το σκορ του τελικού σετ είναι 6-6.
  • Στο US Open, παίζεται ένα κανονικό tiebreak («πρώτο έως 7») μόλις το σκορ του τελικού σετ γίνει 6-6.
  • Το τελικό σετ ενός αγώνα Γαλλικού Ανοικτού παίζεται ως «σύνολο πλεονεκτημάτων».

Ποια είναι τα διαφορετικά είδη Tiebreaks;

Ο James Van Alen πρότεινε διαφορετικά μήκη tiebreaks, αλλά ο συνηθέστερα χρησιμοποιούμενος τύπος σήμερα είναι το 7 point tiebreaker. Αυτό το είδος tiebreak παίζεται έως ότου ένας παίκτης σκοράρει 7 πόντους εναντίον του αντιπάλου του, με πλεονέκτημα δύο πόντων. Ένας παίκτης δεν μπορεί να κερδίσει 7 πόντους με σκορ 7-6.

Κάπως μπερδεμένο, το επίσημο όνομα του 7 πόντου tiebreaker είναι το 'USTA 12 πόντων tiebreaker.' Αυτό συμβαίνει επειδή είναι τεχνικά ένα «καλύτερο από 12» tiebreak, με τον πρώτο να κερδίζει 7 πόντους ως τους καλύτερους από 12 πόντους.

Από τη φύση τους, το tiebreaks μπορεί να χρειαστεί λίγη ώρα για να ολοκληρωθεί αφού ένας παίκτης πρέπει να κερδίσει με δύο σαφείς πόντους. Ωστόσο, συνήθως καταλήγουν πολύ πιο γρήγορα από τα «σύνολα πλεονεκτημάτων», τα οποία οι παίκτες πρέπει να κερδίσουν με δύο σαφή παιχνίδια, σε αντίθεση με τους πόντους.

Εκτός από το tiebreaker 7 πόντων, υπάρχει ένα tiebreak 10 πόντων. Αυτό το tiebreak αποτελείται από τους ίδιους κανόνες με ένα 7 πόντων tiebreak, αλλά με τον νικητή να είναι ο πρώτος που θα φτάσει 10 πόντους με προβάδισμα δύο πόντων.

Διάσημα Tiebreaks

Το Tiebreaks μπορεί, φυσικά, να είναι μερικές από τις πιο δραματικές στιγμές στο τένις. Εμφανίζονται στο τέλος των σετ και μπορούν συχνά να αποφασίσουν τον νικητή του αγώνα.

Υψηλό προφίλ

Ένα από τα πιο αξιομνημόνευτα τιμπρέκ ήταν κατά τη διάρκεια του τελικού του Wimbledon 1980 μεταξύ Bjorn Borg και John McEnroe. Ο τελευταίος κατάφερε να σώσει πέντε πόντους πρωταθλήματος κατά τη διάρκεια του tiebreak, που σημαίνει ότι αν είχε χάσει αυτό το σημείο, ο Borg θα είχε κερδίσει τον τελικό. Κατέληξε να κερδίσει ένα τεράστιο tiebreak 18-16, κάνοντας το σκορ του αγώνα 2-2.

federer vs cilic wimbledon 2017

Ο Borg κατέληξε να κερδίσει το τελικό σετ 8-6, καθιστώντας τον αγώνα ένα από τα στιγμιαία κλασικά.

Μεγαλύτερο

Το μεγαλύτερο ρεκόρ στο ρεκόρ σημειώθηκε τον Ιανουάριο του 2013. Αυτό συνέβη στο Plantation της Φλόριντα, κατά τη διάρκεια των προκριματικών για το τουρνουά Men’s Futures των $ 10,000. Ο Μπενίτο Καμέλας ξεπέρασε τον Τζορτζ Νιτάλες σε μια μπάρα 178 πόντων με σκορ 90-88.

Δεν υπήρχε επίσημος διαιτητής αγώνα, αλλά οι ITF και ATP επαληθεύουν το σκορ.

Σε επίπεδο Γκραντ Σλαμ, οι μεγαλύτερες ηχογραφήσεις έχουν καταγραφεί με σκορ 20-18.

• Ο Γκόραν Ιβανέσεβιτς νίκησε τον Ντάνιελ Νέστορ 20-18 σε ένα πρώτο γύρο του US Open 1993.
  • Ο Jo-Wilfried Tsonga νίκησε τον Andy Roddick 20-18 στο Αυστραλιανό Πρωτάθλημα του 2007.

Κλασικό σε πηλό

Ο Marco Cecchinato νίκησε τον Novak Djokovic 12-10 σε έναν κλασικό προημιτελικό Γαλλικού Όπεν το 2018. Πολλοί θεωρούν ότι είναι το καλύτερο tiebreak που έγινε ποτέ στο πηλό. Ο Τσετσινάτο έπρεπε να σκάψει βαθιά για να σώσει αρκετά σημεία του Τζόκοβιτς, κάνοντας μερικές εκπληκτικές λήψεις.

Μετάλλιο

Ο Roger Federer και ο Rafael Nadal, δύο από τους πιο πρόσφατους μεγάλους του τένις, αναφέρονται συχνά ως «Fedal» όταν εμφανίζονται σε εκδηλώσεις μαζί. Το ζευγάρι παρήγαγε έναν από τους μεγαλύτερους τελικούς του Wimbledon το 2008, σε έναν αγώνα που διήρκεσε περισσότερες από 5 ώρες.

Στο τέλος του 4ου σετ, έπαιξαν ένα συναρπαστικό tiebreak, το οποίο κέρδισε 10-8 από τον Roger Federer. Έσωσε μερικούς πόντους αγώνα κατά τη διάρκεια του tiebreak με το σήμα κατατεθέν του.

Ο Nadal κέρδισε τον τελικό 3-2.

Πώς παίζονται οι Tiebreaks;

Τώρα ξέρουμε για το πότε συμβαίνουν οι ραβδώσεις, διαφορετικοί τύποι tiebreaks και μερικά παραδείγματα διάσημων tiebreaks.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά ακριβώς πώς θα παίξει ένα tiebreak.

• Ο παίκτης που σερβίρεται στο επίπεδο 6-6 λαμβάνει την πρώτη εξυπηρέτηση του tiebreak. Κατά τη διάρκεια μιας μπάρας, οι παίκτες αγνοούν το τυπικό σκορ τένις των 15,30,40 και το αντικαθιστούν με ένα παραδοσιακό σύστημα 1,2,3 πόντων.
  • Για να εξισορροπήσει το πλεονέκτημα της πρώτης εξυπηρέτησης, ο παίκτης που σερβίρει πρώτο στο tiebreak θα εξυπηρετήσει έναν βαθμό.
  • Μετά το πρώτο σημείο, ο δεύτερος παίκτης σερβίρει το δεύτερο σημείο στο αντίθετο γήπεδο και το τρίτο σημείο στο γήπεδο deuce.
  • Από αυτό το σημείο και μετά, κάθε παίκτης σερβίρει δύο πόντους ο καθένας μέχρι το τέλος του tiebreaker. Οι παίκτες πρέπει να εναλλάσσουν τις πλευρές του γηπέδου όταν οι συνολικοί πόντοι είναι 6 ή πολλαπλάσιοι από 6.
  • Το tiebreaker ολοκληρώνεται όταν ένας παίκτης κερδίζει 7 πόντους και κρατάει προβάδισμα δύο πόντων πάνω από τον αντίπαλό του. Εάν ένας παίκτης φτάσει σε 7 πόντους και ο άλλος παίκτης έχει 6, το tiebreak πρέπει να συνεχιστεί όπως αναφέρεται παραπάνω έως ότου ένας παίκτης κερδίσει με δύο πόντους.

Σε έναν αγώνα διπλού, ένας tiebreaker παίζεται όπως περιγράφεται παραπάνω, διατηρώντας την περιστροφή της υπηρεσίας που φαίνεται κατά τη διάρκεια του σετ.

Σε οποιοδήποτε tiebreak, ο παίκτης ή η ομάδα διπλού που σερβίρεται πρώτα λαμβάνει το παιχνίδι σέρβις του ακόλουθου σετ εάν υπάρχει ένα.

παρακολουθήστε τη ζωή στο κατάστρωμα

Πώς πρέπει να προσεγγίσω το Tiebreaks;

Ακόμη και ένας περιστασιακός παίκτης τένις είναι πιθανό να έρθει πρόσωπο με πρόσωπο με την πρώτη του κατάσταση στο tiebreak αρκετά νωρίς στην καριέρα του. Εκτός από το να εξοικειωθείτε με τους κανόνες ενός τυπικού 7 point tiebreaker, βοηθά να μάθετε ποια νοοτροπία να υιοθετήσετε για τις καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.

Φυσικά, κάθε σημείο του tiebreak είναι ένα κρίσιμο σημείο. Μπορεί συχνά να είναι δύσκολο να διατηρηθεί μια ρουτίνα υπό πίεση, όπως αναφέραμε στο άρθρο μας σχετικά σημεία διακοπής στο τένις .

Ο πρώην επαγγελματίας ATP, Brad Gilbert, προσφέρει αυτή τη συμβουλή: 'δεν κερδίζετε τρεις πόντους για τους νικητές!' Ο καλύτερος τρόπος για να προσεγγίσετε ένα tiebreaker είναι να παραμείνετε ήρεμοι, συνθετικοί και να αποφύγετε τα μη αναγκαστικά λάθη που προκαλούνται από το κυνήγι ενός μεγάλου νικητή.

Σε απλό επίπεδο, τα μη αναγκαστικά λάθη αποφασίζουν πολλούς tiebreakers παρά μεγάλους νικητές. Τα νεύρα τείνουν να κάνουν το καλύτερο από πολλούς παίκτες, οδηγώντας σε ανεύθυνες βολές.

Εάν αντιμετωπίζετε έναν αντίπαλο με αρκετές αδυναμίες στο παιχνίδι του, αξίζει να παίξετε ένα πιο αμυντικό στυλ, ενώ περιμένετε να διαπράξουν σε μη αναγκαστικά λάθη.

Υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σχετικά με το εάν είναι πιο ωφέλιμο να παίζετε ένα επιθετικό ή αμυντικό παιχνίδι κατά τη διάρκεια ενός tiebreak. Ακόμα, ένα θέμα παραμένει το ίδιο σε όσους ρωτάτε: διατηρήστε τη ρουτίνα σας.

Για παράδειγμα, αν αναπηδάτε πάντα την μπάλα πέντε φορές πριν το σερβίρετε, συνεχίστε να το κάνετε κατά τη διάρκεια μιας μπάρας. Θα σας βοηθήσει να αποφύγετε να σπεύσετε σε κρίσιμα σημεία και να πιέσετε τον αντίπαλό σας, βοηθώντας σας να διατηρήσετε περισσότερα πρώτα σερβίτσια μέσα στο κουτί σέρβις.

Μια άλλη τεχνική είναι να προσεγγίσετε ένα tiebreak σαν ένα νέο σετ. Ξεκινήστε το tiebreak προσεκτικά, προσπαθώντας να εξασφαλίσετε ένα μικρό διάλειμμα. Μόλις αισθανθείτε ότι έχετε τον έλεγχο του tiebreak, μπορείτε να προσπαθήσετε να δεσμευτείτε σε λήψεις υψηλότερου κινδύνου για να ασφαλίσετε το σετ.

Η κατώτατη γραμμή για το tiebreaks είναι να παίξετε ένα παιχνίδι υψηλού ποσοστού, που σημαίνει ότι κάνετε πλάνα που είναι πιθανό να προσγειωθούν στην πλευρά του αντιπάλου σας στο γήπεδο. Το tiebreak δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να δοκιμάσετε εντυπωσιακά πλάνα ή μεγάλους νικητές.

Τι λένε οι επαγγελματίες για τις Tiebreaks;

Εδώ είναι μερικά μαργαριτάρια σοφίας από μερικούς από τους καλύτερους επαγγελματίες στο κύκλωμα:

• Ρότζερ Φέντερερ: «Νομίζω ότι όταν μπαίνεις σε ένα μπέιζμπολ με αρνητική νοοτροπία, πολύ συχνά είτε θα αρχίσεις άσχημα και μετά θα το χάνεις ούτως ή άλλως θα ξεκινήσεις καλά, αλλά σου αρέσει: Πιθανότατα δεν θα έπρεπε να είμαι πρωτοπόρος. Τότε καταλήγετε να το χάνετε. Πιστεύω λοιπόν ότι μια πολύ θετική νοοτροπία είναι καλή. '
  • Dominic Thiem: «Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα περισσότερα tiebreaks είναι πολύ κοντά. Και οι δύο παίκτες έχουν παίξει συνήθως το σετ πολύ καλά για να φτάσουν στο 6-6. '
  • Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ: «Μερικές φορές, ένα πλάνο μπορεί να αλλάξει ολόκληρη την ορμή του tiebreak, οπότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για αυτό. Αλλά πρέπει να έχετε μια θετική νοοτροπία και να πιστεύετε ότι θα το κερδίσετε. '
  • Μάριον Μπαρτόλι: «Κανονικά, είναι το άτομο που προσπαθεί να επιτεθεί που έχει το πλεονέκτημα σε μια μπάρα. Θα έλεγα ότι το 80 τοις εκατό του χρόνου, ο παίκτης που υπαγορεύει θα κερδίσει το tiebreak. Επομένως, η συμβουλή μου θα ήταν να παραμείνω θετικός και να προσπαθήσω να αναλάβω τα ράλι. '
  • Τζέρζι Γιανόβιτς: «Το πιο σημαντικό πράγμα είναι να επικεντρωθείς σε κάθε σημείο ειδικά στα σερβίς σου, καθώς αυτά τα σημεία είναι τα πιο ζωτικά. Προσωπικά, προσπαθώ πάντα να παίζω επιθετικά σε μια μπάρα, ανεξάρτητα από την κατάσταση, γιατί αυτό είναι το παιχνίδι μου. '

Ένα κοινό θέμα εδώ είναι να επικεντρωθούμε σε κάθε σημείο και να διατηρήσουμε μια θετική προσέγγιση στο τένις σας. Μπορεί σίγουρα να αποδώσει για να είναι επιθετικός και να προσπαθήσει να πάρει τον έλεγχο του tiebreak, ειδικά αν ο αντίπαλός σας είναι πιο δυνατός από εσάς.

Τι είδους παίκτης τένις μπορεί να παίξει περισσότερα Tiebreaks;

Οι παίκτες με ισχυρά σερβίς τείνουν να παίζουν περισσότερα tiebreaks από άλλους παίκτες επειδή ένας αγώνας μεταξύ δύο ισχυρών διακομιστών γενικά βλέπει λιγότερα παιχνίδια σπασμένα, καθώς το σερβίρισμα είναι το κύριο χαρακτηριστικό και των δύο παικτών.

Ένα σετ χωρίς σπασμένα σερβίς θα φτάνει πάντα στο 6-6, εξ ου και ένα τιμπρέκ.

Τα δεδομένα υποστηρίζουν αυτό το γεγονός: Ο John Isner και ο Kevin Anderson (μερικοί από τους μεγαλύτερους διακομιστές του παιχνιδιού) ήταν οι δύο παίκτες που έπαιξαν τα περισσότερα tiebreaks στην περιοδεία ανδρών το 2018 και το 2019.

Tiebreaks με λίγα λόγια

Ας ελπίσουμε ότι, τώρα είστε πολύ εξοικειωμένοι με το tiebreaks στο τένις και τον τρόπο λειτουργίας τους. Για να ολοκληρώσουμε τα πράγματα, ας ανακεφαλαιώσουμε όλα όσα καλύπτονται από το άρθρο:

• Οι Tiebreaks εισήχθησαν στη δεκαετία του 1970 από τον James Van Alen ως μέθοδο για τη μείωση του χρόνου που απαιτείται για την ολοκλήρωση ενός αγώνα.
  • Υπάρχουν διάφοροι τύποι tiebreaks, όπως το 7 point tiebreak και το 10 point tiebreak. Η πρώτη είναι η πιο συχνά χρησιμοποιούμενη. Ωστόσο, η μπάρα 10 πόντων χρησιμοποιείται για να αποφασιστεί το τελικό σετ των αγώνων του Australian Open.
  • Το Wimbledon επιβάλλει ένα 7 πόντων όταν το σκορ του τελικού σετ φτάνει στο 12-12. Το US Open επιβάλλει ένα τέρμα 7 πόντων όταν το τελευταίο σετ φτάσει στο 6-6. Το French Open προς το παρόν δεν κάνει χρήση του tiebreak για το τελικό σετ, αλλά παίζει ένα «σετ πλεονεκτημάτων».
  • Οι Tiebreaks ακολουθούν μια διαφορετική μέθοδο βαθμολόγησης από την κανονική μέθοδο 15, 30, 40 πόντων. Οι παίκτες συγκεντρώνουν πόντους με έναν πιο παραδοσιακό τρόπο 1,2,3, με τους πρώτους έως 7 πόντους να είναι ο νικητής.
  • Εάν ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε 7 πόντους δεν το έκανε με προβάδισμα δύο πόντων, το tiebreak πρέπει να συνεχιστεί έως ότου ένας παίκτης επιτύχει δύο πόντους.
  • Το μεγαλύτερο τέρμα στο επαγγελματικό τένις σημειώθηκε σε έναν αγώνα μεταξύ του Benito Camelas και του Jorge Nitales. Το σκορ ήταν 90-88.
  • Οι περισσότεροι παίκτες του τένις συμφωνούν ότι ο καλύτερος τρόπος για να προσεγγίσετε ένα tiebreak είναι να διατηρήσετε τη ρουτίνα σας, να έχετε μια θετική νοοτροπία και να αποφύγετε περιττά λάθη.

Τώρα που είστε εξοικειωμένοι με τον τρόπο λειτουργίας των tiebreaks, μάλλον είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε και να παίξετε μερικά παιχνίδια τένις!

Το Tiebreaks μπορεί να είναι ένα από τα πιο συγκεχυμένα κανόνες του τένις για να ακολουθήσετε, οπότε φροντίστε να επιστρέψετε σε αυτό το άρθρο στο TennisCompanion σε περίπτωση που χρειαστεί να ανανεώσετε τη μνήμη σας.

Δημοφιλή Θέματα

Ένα καλό ζευγάρι ανθεκτικών, άνετων αθλητικών παπουτσιών μπορεί να είναι ακριβό και όμως, αν χρησιμοποιηθεί στο μέγιστο των δυνατοτήτων του, είναι πιθανό να λερωθεί σε χρόνο μηδέν. Πρέπει να προσέχετε προσεκτικά τα παπούτσια σας, αλλά η σωστή φροντίδα και ο καλός καθαρισμός μπορούν ...

Πώς να φτιάξετε ζάχαρη άχνη. Τα μπισκότα σας είναι σχεδόν έτοιμα για πάγο, αλλά η τσάντα σας με ζάχαρη άχνη έχει μόνο λίγες θλιβερές κηλίδες σκόνης. Πριν τρέξετε στο κατάστημα, ελέγξτε το ντουλάπι σας. Μπορείτε να φτιάξετε τη δική σας ζάχαρη άχνη χρησιμοποιώντας μόνο δύο ...

Πάρκλαντ που πυροβολεί μαθητές θα εμφανιστούν στο US Open.

Ακολουθούν όλες οι λεπτομέρειες που χρειάζεστε για το πώς να παρακολουθήσετε την πρεμιέρα της σεζόν 10 του Curb Your Enthusiasm χωρίς καλώδιο.