Roland Garros 2020: Μια ματιά στους κορυφαίους 5 αγώνες ανδρών στο σινγκλ στο Γαλλικό Όπεν

Novak Djokovic (L) και Rafael Nadal

Το Roland Garros 2020 ολοκληρώθηκε με τον Rafael Nadal να κερδίζει τον 13ο τίτλο του στο Roland Garros και να ισοφαρίζει στον Roger Federer για 20 Grand Slam καριέρας.

Εκτός από το ιστορικό κατόρθωμα του Ναδάλ, ο Ρολάν Γκαρός είχε πολλά να προσφέρει από την πλευρά των ανδρών.

Ακολουθεί μια ματιά στους κορυφαίους 5 αγώνες μονών ανδρών στο Roland Garros 2020:

Ντομινίκ Τιμ κατά Ούγκο Γκαστόν

Ο Ντόμινικ Τιμ ανακούφισε μετά τη νίκη του επί του Ούγκο Γκαστόν

Όταν το Νο 3 των Theim αντιστοιχίστηκε με τον Παγκόσμιο Νο 239 Gaston για τον αγώνα των 16 των γύρων, αναμενόταν ότι θα ήταν μια ομαλή πορεία για τον πρωταθλητή του US Open.

Ο αγώνας κινήθηκε στην αναμενόμενη γραμμή για τα δύο πρώτα σετ, τα οποία κέρδισε με άνεση ο Αυστριακός.

ελαφρύτερη ρακέτα του τένις

Όμως, καβαλώντας στο κύμα της παθιασμένης υποστήριξης του πλήθους του σπιτιού, ο συμμετέχων με μπαλαντέρ έκανε μια θεαματική επιστροφή. Τραβώντας το γήπεδο με εκπληκτικά στιγμιότυπα, ο Γκαστόν έκανε τη ζωή δύσκολη για τον Τιμ και επέκτεινε το ματς στο 5ο σετ.

Τελικά, η εμπειρία του Theim ως 2 φορές φιναλίστ του Roland Garros αποδείχθηκε ανυπέρβλητη και κέρδισε τον αγώνα.

Ντομινίκ Τιμ κατά Ντιέγκο Σβάρτζμαν

Ο Ντιέγκο Σβάρτμαν νίκησε τον Ντόμινικ Τιμ για να φτάσει στον πρώτο του ημιτελικό Grand Slam

Οι καλοί φίλοι εκτός γηπέδου, ο Ντόμινικ Θιέμ και ο Ντιέγκο Σβάρτζμαν πολέμησαν σαν αληθινοί πολεμιστές στον προημιτελικό αγώνα τους.

Ο αγώνας που διήρκεσε πάνω από 5 ώρες σημαδεύτηκε από ορμές. Κάθε παίκτης είχε τις πιθανότητες να κερδίσει κάθε ένα από τα πρώτα τέσσερα σετ. Και κάθε σετ λίγο πολύ αποφασίστηκε από δύο πόντους.

Παρόλο που το επίπεδο του παιχνιδιού δεν ήταν στα καλύτερά του, οι παίκτες κατάφεραν να το δείξουν με τον γενναίο αγώνα τους.

Εμφανώς ταλαιπωρημένος από τον αγώνα Gaston, ο Thiem δεν μπορούσε να συμβαδίσει με την ωραία μπάλα του Diego και ο μικρός Αργεντινός πάλεψε στον πρώτο του ημιτελικό Grand Slam.

Νόβακ Τζόκοβιτς - Στέφανος Τσιτσιπάς

Στέφανος Τσιτσιπάς (Λ) και Νόβακ Τζόκοβιτς

Σε αυτό που θεωρήθηκε ως η μάχη της γενιάς, ο 33χρονος Σέρβος πολέμησε μπροστά από τον 22χρονο Έλληνα σε 5 σετ.

Όπως και ο Thiem εναντίον του Gaston, έμοιαζε με μονόδρομο για τον Djokovic καθώς αγωνιζόταν σε προβάδισμα 2 σετ και break. Ένας πόντος μακριά από τη νίκη στο σερβίς του, ο Νο 1 του κόσμου είδε μια αξιόλογη αντεπίθεση από τον Έλληνα.

Ο Τσιτσιπάς από θαύμα πήρε το 3ο σετ, σπάζοντας τον Τζόκοβιτς πλάτη με πλάτη. Στο τέταρτο σετ, ο Νο 5 σπόρος κρεμάστηκε σφιχτά από το δέρμα των δοντιών του και ανάγκασε το ματς σε ένα ανεξερεύνητο 5ο σετ.

Αλλά ενώ τα πράγματα πήραν μια άγρια ​​τροπή, ο Τζόκοβιτς ήταν συγκρατημένος και πάντα επικεφαλής του αγώνα. Αφού έσπασε τον Τσιτσιπά στο 5ο παιχνίδι του 5ου σετ, ο Τζόκοβιτς πέρασε στο σετ.

Stan Wawrinka v Hugo Gaston

Ο Hugo Gaston μετά τη νίκη επί του Stan Wawrinka

Σε ό, τι ήταν η ανατροπή του τουρνουά, ο Παγκόσμιος Νο 239 Ούγκο Γκαστόν νίκησε τον Νο 16 σπόρο και τον πρωταθλητή του Roland Garros 2015, Στάν Βαουρίνκα, σε 5 σετ.

Αν και ο Wawrinka ήταν πολύ μακριά από την καλύτερη φόρμα του, διαπράττοντας πάνω από 70 αναγκαστικά λάθη, ο Gaston κράτησε την πίεση πάνω του.

Αφού έχασε πειστικά το πρώτο σετ, ο Γκαστόν κέρδισε πίσω κερδίζοντας τα δύο επόμενα σετ. Αλλά, όπως συμβαίνει πάντα εναντίον των μεγάλων παικτών, ο Wawrinka επέστρεψε και έσπρωξε το ματς στο πέμπτο σετ.

Ωστόσο, ο Γκαστόν ήταν απελπισμένος καθώς σάρωσε το 5ο σετ με 6-0 και σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του.

Ο Ραφαέλ Ναδάλ στον Νόβακ Τζόκοβιτς

Ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς για την επέκταση του 13ου τίτλου του Ρολάν Γκαρός

Ο τελικός στο Roland Garros ήταν γεμάτος ιστορίες. Ο κόσμος Νο 1 έναντι του παγκόσμιου Νο. 2. Τα προοπτικά 20 Grand Slam του Nadal ενάντια στα πιθανά 18 Grand Slam του Djokovic. 13 τίτλοι Roland Garros εναντίον διπλού Grand Slam Καριέρας.

Ανεξάρτητα από το ποιος θα το κερδίσει, η ιστορία ήταν σίγουρο ότι θα γραφτεί.

Με τον Τζόκοβιτς να μπαίνει στον τελικό αήττητος σε έναν ολοκληρωμένο αγώνα το 2020, αναμενόταν να ανέβει με την ευκαιρία και να κάνει το αδύνατο - νικώντας τον Ναδάλ στον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

wiki τένις

Αλλά ο αήττητος φιναλίστ της 13ης φορά Ραφαέλ Ναδάλ δεν έδωσε τίποτα στον Σέρβο. Παίζοντας σχεδόν άψογο τένις, ο Ναδάλ έτρεξε σε προβάδισμα δύο σετ, σχεδόν χωρίς να ιδρώσει.

Παρόλο που ο Τζόκοβιτς αγωνίστηκε για ένα σύντομο μέρος του τρίτου σετ, ο τελικός ήταν μέχρι τότε ένα προκαταρκτικό συμπέρασμα.

Με νίκη 6–0, 6–2, 7–5 επί του Τζόκοβιτς, ο Ναδάλ διεκδίκησε τον 13ο τίτλο του στο Roland Garros και το 20ο Grand Slam, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ.