Ο Daniil Medvedev αποκαλεί τον Hubert Hurkacz «ένα από τα ωραιότερα παιδιά», λέει ότι δεν θα είχε αγκαλιάσει τον αντίπαλό του αν είχε χάσει τον τρόπο που έκανε ο Hurkacz

Ντανιέλ Μεντβέντεφ

Ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ επέζησε από το δέρμα των δοντιών του ενάντια στον Χούμπερτ Χούρκατς στα προημιτελικά του Open Bank 2021 την Παρασκευή. Ο Μεντβέντεφ κέρδισε με 2-6, 7-6 (6), 7-6 (5) και θα αντιμετωπίσει τον John Isner στον ημιτελικό το Σάββατο.

Wasταν μια σπαρακτική απώλεια για τον Hurkacz, ο οποίος φαινόταν να είναι ο κυρίαρχος παίκτης στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης. Αλλά ο Πολωνός έδειξε εξαιρετική αθλητική ικανότητα μετά τον αγώνα αγκαλιάζοντας τον Μεντβέντεφ ζεστά στα δίχτυα, μια χειρονομία που ο Ρώσος τόνισε κατά τη διάρκεια του πιεστή του.

Ο Μεντβέντεφ έδειξε τεράστια ανθεκτικότητα την Παρασκευή παρά το γεγονός ότι ήταν εκτός παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Heστερε από 2-6, 2-3, 15-40 σε ένα σημείο και αντιμετώπισε ακόμη και δύο break point στο αποφασιστικό σετ.

Αλλά με τη βοήθεια 38 νικητών, συμπεριλαμβανομένου ενός μαμούθ 23 άσων, ο κορυφαίος σπόρος επέστρεψε για να κερδίσει μια απίθανη νίκη.

Μιλώντας στα μέσα μαζικής ενημέρωσης μετά τη νίκη του, ο Μεντβέντεφ έδωσε πολλούς επαίνους στον Χούρκατς για την ευγένειά του στην ήττα. Επικαλούμενος τον στενό χαρακτήρα του αγώνα, ο Ρώσος παρατήρησε ότι δεν θα ήταν τόσο αθλητικός όσο ο Πολωνός αν είχε χάσει με τέτοιο τρόπο.

«Είναι (ο Hubert Hurkacz) πιθανότατα ένα από τα ωραιότερα παιδιά στην περιοδεία», είπε ο Daniil Medvedev. «Χάνοντας έναν τέτοιο αγώνα, μιλάω για τον εαυτό μου, πιθανότατα θα ήμουν πραγματικά απογοητευμένος. Θα έλεγα «συγχαρητήρια» στον τύπο, αλλά μάλλον δεν θα τον αγκάλιαζα ή οτιδήποτε άλλο. Θα ήθελα να πάω στα αποδυτήρια και να κλάψω εκεί. Όχι κυριολεκτικά, αλλά κάπως ».

Ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ παρομοίασε τον αγώνα με τη σύγκρουσή του με τον Χούμπερτ Χούρκατς στο Γουίμπλεντον, που έγινε πριν από μερικές εβδομάδες. Εκείνη την ημέρα ο Ρώσος ήταν αναμφισβήτητα ο καλύτερος παίκτης και μάλιστα προηγήθηκε δύο σετ σε ένα, αλλά τελικά κατέληξε στην πλευρά των ηττημένων.

«Ναι, σίγουρα σκληρός αγώνας (αυτός στο Τορόντο)», είπε ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ. «Αισθάνομαι ότι στο Wimbledon ήμουν πολύ πιο κοντά για να κερδίσω τον αγώνα, ειδικά την πρώτη μέρα. Νιώθω ότι έπρεπε να το κλείσω σε τρία σετ. Θυμάμαι μερικά σημεία ακόμα ».

Ο Μεντβέντεφ προχώρησε στην επισήμανση της εγγύτητας της προημιτελικής αναμέτρησης της Παρασκευής, υποστηρίζοντας ότι πρόκειται για σχεδόν 50-50 κέρματα σε τέτοιες περιπτώσεις.

«Ναι, ήταν θέμα λίγων σημείων», είπε ο Ντανιήλ Μεντβέντεφ. «Όταν βλέπεις το σκορ και δεν είδες τον αγώνα αμέσως, λες, Ουάου, τι σκορ. Νιώθω καλά που κερδίζω τέτοιους αγώνες ».
«Ξέρεις, νομίζω ότι σε 10 χρόνια θα έχω ίσως 50 αγώνες σαν αυτόν να χάσω, 50 αγώνες σαν αυτόν να κερδίσω», πρόσθεσε. «Θα πρέπει να προσπαθήσετε να κερδίσετε όσο το δυνατόν περισσότερα. Όταν τα κερδίζεις, νιώθεις καλά ».

«Όπως όλοι, νιώθω σφιχτά σε σημαντικά σημεία» - Ντανιέλ Μεντβέντεφ

Ο Ντανιέλ Μεντβέντεφ υιοθέτησε μια ασυνήθιστα επιθετική προσέγγιση κατά το τελευταίο σετ τάι μπρέικ. Ο Ρώσος χρέωσε το δίχτυ στο αδιαμφισβήτητα το πιο κρίσιμο στάδιο της αναμέτρησης, το οποίο του έδωσε ένα πόντο αγώνα.

Όταν ρωτήθηκε αν γίνεται συνειδητά πιο επιθετικός σε σημαντικά σημεία, ο Μεντβέντεφ απάντησε ότι αποφασίζει την προσέγγισή του με βάση την κατάσταση και τον αντίπαλο.

Σύμφωνα με τον 25χρονο, ο Hurkacz θα μπορούσε να υπαγόρευε το σημείο αν καθόταν πίσω από τη βασική γραμμή, γι 'αυτό πιστεύει ότι έπρεπε να είναι προληπτικός.

«Εξαρτάται από τη στιγμή», είπε ο Μεντβέντεφ. «Εξαρτάται από τον αντίπαλο. Ξέρετε, ένιωσα ότι ο Χούμπερτ σήμερα έπαιζε πραγματικά πολύ καλά επίσης σε σημαντικά σημεία. Ένιωθα ότι αν μείνω πίσω θα κάνει κάτι τρελό, ξεχωριστό, το πλήθος θα αγριέψει. Πρέπει λοιπόν να προσπαθήσω να τον αποτρέψω από αυτό ».

Ο Μεντβέντεφ εξήγησε γιατί είναι σημαντικό να διατηρείτε την ψυχραιμία σας σε μεγάλες στιγμές, επισημαίνοντας πόσο συχνά το άγχος σας κάνει να ενεργείτε βιαστικά.

«Φυσικά, όπως όλοι, νιώθω σφιχτά σε σημαντικά σημεία», είπε ο Ντανιέλ Μεντβέντεφ. «Προσπαθώ να κρατήσω τα νεύρα μου. Μερικές φορές το να το κάνεις είναι μια ευκολότερη λύση, αλλά, λοιπόν, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν το κάνεις για να ξεφύγεις από το άγχος. Κατά κάποιο τρόπο, ναι, αλλά και για να προσπαθήσουμε, ναι, όχι μόνο για να ξεφύγουμε από το άγχος αλλά για να κάνουμε κάτι καλό με αυτό ».

Δημοφιλή Θέματα

Οι εχθροί της πολιτείας NC State και της Ανατολικής Καρολίνας ανοίγουν τις ποδοσφαιρικές σεζόν 2019 το Σάββατο. Δείτε πώς μπορείτε να παρακολουθήσετε το παιχνίδι online εάν δεν έχετε το δίκτυο ACC.

Όλοι είχαμε συμβεί σε ένα σημείο - το φοβερό κούνημα της κάμερας. Όταν αυτό το υπέροχο πλάνο που τραβήξατε καταστράφηκε από ένα μικρό τράνταγμα και λάβατε μια θολή εικόνα αντί για μια τραγανή φωτογραφία. Αν και είναι πραγματικά ενοχλητικό, υπάρχουν πολλές λύσεις! ...

Ο οδηγός σας για τη ροή του First Kid διαδικτυακά - συμπεριλαμβανομένων απλών πληροφοριών ροής, ηθοποιών και χαρακτήρων καστ, και πώς έγινε δεκτός.

Ο 18 φορές πρωταθλητής Grand Slam, Roger Federer, έχει δύο σετ πανομοιότυπα δίδυμα. Θα τους δούμε να παίζουν τένις στο μέλλον ;.

Ακολουθούν οι καλύτερες επιλογές σας για την παρακολούθηση διαδικτυακών παιχνιδιών Tampa Bay Buccaneers χωρίς καλώδιο το 2019.