5 μεγαλύτεροι αγώνες τένις Grand Slam στην ιστορία

2012 Australian Open - Ημέρα 14

Πριν από 8 χρόνια στο Wimbledon, ο John Isner και ο Nicolas Mahut έπαιξαν τον μακρύτερο αγώνα τένις στην ιστορία.

Ο αγώνας συνεχίστηκε για τρεις ημέρες και πραγματοποιήθηκε σε 11 ώρες και 5 λεπτά με τον Isner να βγαίνει νικητής 70-68 στο τελικό σετ.

Η τελική βαθμολογία έγραφε: John Isner def. Nicolas Mahut 6–4, 3–6, 6–7 (7–9), 7–6 (7–3), 70–68

Εκτός από το US Open, κανένα από τα άλλα τρία Γκραν Σλαμ δεν έχει τάι-μπρέικ τελικού σετ, επομένως ο αγώνας συνεχίζεται έως ότου ένας από τους παίκτες έχει προβάδισμα δύο παιχνιδιών στο τελικό σετ.

Ο Τζον nerσνερ και ο Κέβιν Άντερσον έπαιξαν τον δεύτερο μεγαλύτερο αγώνα Grand Slam όλων των εποχών, με τον αγώνα τους να τελειώνει σε 6 ώρες και λεπτά, με την νίκη

Ας ρίξουμε μια ματιά στους 5 μεγαλύτερους αγώνες Grand Slam στην ιστορία

#5 Νόβακ Τζόκοβιτς vs Ραφαέλ Ναδάλ, Τελικός Australian Open 2012 - 5 ώρες και 53 λεπτά

Αυτός ο αγώνας κατέληξε ως ένας από τους καλύτερους αγώνες στην ιστορία όσον αφορά την ποιότητα του τένις μεταξύ των δύο παικτών.

Τελικά, ήταν ο Νόβακ Τζόκοβιτς που βγήκε πρώτος σε 5 ώρες και 53 λεπτά για να κερδίσει τον τρίτο του τίτλο Australian Open.

Είναι ενδιαφέρον ότι ο αγώνας είχε μόνο ένα τάι μπρέικ - στο τέταρτο σετ, ωστόσο, λόγω του στυλ του τένις και των δύο παικτών, ο αγώνας συνεχίστηκε για ώρες, τελειώνοντας λίγο μετά τα μεσάνυχτα.

Και οι δύο παίκτες ήταν τόσο κουρασμένοι μετά τον τελικό κατά τη διάρκεια της παρουσίασης μετά τον αγώνα που τους δόθηκαν καρέκλες για να καθίσουν. Ο Ισπανός Ναδάλ έκανε ένα διάλειμμα στο τελευταίο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς επέστρεψε και ισοφάρισε το σκορ στο 4-4. Έσπασε τον Ναδάλ στο 5-5 και στη συνέχεια σέρβιρε τον αγώνα για να κερδίσει το τελικό σετ με 7-5.

Αποτέλεσμα: Νόβακ Τζόκοβιτς νικητής Ραφαέλ Ναδάλ 5–7, 6–4, 6–2, 6–7 (5-7), 7–5.